SZOZOPOL TÖRTÉNETE
Szozopol a bolgár tengerpart legrégibb lakott települése. A várost i.e. 610-ben alapították milétoszi jón görögök a görög gyarmatosítás kezdeti periódusában. A görög kereskedők szakmájuk főistenéről Apolloniának nevezték el a települést. Az Apolló tiszteletére épített egykor híres templom romjait mai is megtaláljuk a város területén. A város a balkán félsziget északabbi területein élő trákok felé nyitotta ki a görög kereskedelem kapuit, és egy évszázad alatt a régió egyik legfontosabb és leggazdagabb kereskedelmi központjává vált.
Mivel az elkövetkezendő évszázadokban a görög hódítások hamarsan bekebelezték a környező területeket, a város stratégiai pozícióját elvesztette, ami a kereskedelem stagnálásához is vezetett. Amikor a római hódítók az első században bevették a várost, az egykori gazdagságnak már csak halvány nyomait találták, így többek között azt a 10 méter magas, 13 tonnás Apolló bronzszobrot, ami a város kikötőjét díszítette. A szobrot leszerelték, és a római Capitólium-dombon állították fel, ahonnan később eltűnt.
A 4. században a kereszténység elterjedésével a város antik istent dicsőítő neve tarthatatlanná vált, ezért átkeresztelték Szozopollá, ami görögül "üdvösség városa" jelentéssel bír. A település jelentőségét a középkorban nyerte ismét vissza. A bizánc stílusú templomépítészet szép példája a Szent Szűz (St. Bogoroditsa) templom, ahol az ország egyik legrégibb Szent György és Szent Demeter ikonját őrizték.
Szozopol a Nándorfehérvári csata előtt 3 évvel, 1453-ban került török uralom alá, és több mint 400 évig, egészen a 19. század végéig török fennhatóság alatt maradt. A városképet meghatározó szűk macskaköves utcái és jellegzetes házai az úgynevezett fekete-tengeri építkezés szép példái. Ezek a sajátos atmoszférájú házak nyáron is hideget árasztó, tárolásra használt kőből épült alsó szintből, és az alsó szintnél szélesebb, gerendákkal megtámasztott, tágas, világos, burkolatlan farönkökből készített felső szintből állnak.
SZOZOPOL MA
Szozopol a 20. században a bolgár értelmiség és művészelit kedvenc nyári üdülőhelyévé vált. A vakáció beköszöntével gyakran találkozhatunk az óváros ódon hangulatát megörökítő képzőművész-hallgatókkal, akik az utcapadkán ücsörögve, mappáikon rajzolják és festik a sajátos hangulatú épületeket.
Bár a turizmus egyre fontosabb szerepet játszik a város életében, Szozopol ma még klasszikus bolgár hangulatot áraszt. A nyugati turistákat vonzó luxusszállodák és luxusszolgáltatások itt még nem jelentek meg, ezért a nyugodt, lassú életet nem kavarja fel a japán turisták fényképezőgépeinek csattogása. Akik a hetvenes években megszerették a bolgár tengerpart nyugalmát, tiszta strandjait, szolid árait és barátságos lakóit, azok nem fognak csalódni Szozopolban.
- busszal: 2020. júl. 10-től szept. 26-ig, minden turnushoz transzfer buszjárat indul pénteken a BOK csarnok melletti parkolóból 11:00-kor. Buszaink Budapest - Kecskemét - Kiskunfélegyháza - Szeged - Röszke - Belgrád - Szófia - Burgasz - Szozopol - Napospart útvonalon közelekdnek. Az első nap az odautazással telik, a szállás elfoglalására a második napon van lehetőség. A hazaindulás szombatonként a telepített képviselő tájékoztatása alapján az esti órákban történik. Érkezés Budapestre vasárnap. Utolsó odaút: szept. 18.
Csak buszjegy is vásárolható (szállás nélkül!). Bulgária busszal >>
- repülővel: 2018. jún. 16-tól szept. 15-ig minden kedden, csütörtökön és szombaton Wizz Air járat indul Burgaszba a Liszt Ferenc Repülőtérről. A járatra csak repülőjegy is foglalható szállás nélkül! Menetrendekről és további részletekről tájékozódjon a következő linken: Bulgária repülővel >>
A repülőjegyek a WIZZ AIR aktuális online árai alapján kerülnek kiajánlásra!