Lengyelország részletes információk

Diplomáciai képviselet

Varsói Magyar Nagykövetség 


Cím: ul.Fryderika Chopina 2.
00-559 Warszawa
tel: (+48-22) 628-44-51, 621-85-61, ügyelet 628-44-51 
e-mail varsnk@2a.pl

Időeltolódás

Nincs

Magyarország: 12 óra
Lengyelország: 12 óra

Fizetőeszköz

Lengyelország hivatalos pénzneme az złoty. Váltópénze a grosz. A pénzérméket 1, 2, 5, 10, 20 és 50 grosz, 1,2 és 5 złoty, a bankjegyeket 10, 20, 50, 100, 200-as címletekben adták ki. 

Beutazási szabályok

- Az Európai Unió és a Schengeni Rendszer tagja, magyar állampolgárok érvényes útiokmány (személyi igazolvány, útlevél) birtokában vízummentesen utazhatnak Lengyelországba. A munkavállalás továbbra is előzetes engedélyhez kötött.
- Magyar állampolgárok tartózkodási engedély nélkül 90 napon túl is tartózkodhatnak Lengyelországba.

Vámszabályok

AZ EURÓPAI UNIÓN BELÜL UTAZÓKRA VONATKOZÓ SZABÁLYOK

Az Európai Unió jogszabályai biztosítják az áruk szabad mozgását a tagállamok között. Ez azt jelenti, hogy Magyarországról egy másik tagállamba történő árukivitelhez, illetve onnan Magyarországra történő árubehozatalhoz nem kapcsolódik vámeljárás. 

Az utazás során a  magáncélra (személyes használatra, ajándékba) vásárolt, nem kereskedelmi jellegű áruk kivitele és behozatal nincs korlátozva az Uniós országok között. Vannak azonban bizonyos termékek, amelyeknek az Unión belüli szállítása korlátozásokhoz illetve speciális engedélyekhez van kötve. Ilyenek pl.: a háziállat, vadászfegyver, alkohol és dohány termékek valamint a kábítószertartalmú gyógyszerek. 
 

KORLÁTOZÁSOKHOZ VAGY SPECIÁLIS ENGEDÉLYHEZ KÖTÖTT TERMÉKEK

Egyes termékek Európai Unióba, illetve harmadik országba történő kivitelére és behozataláravonatkozó speciális szabályok: 

Élelmiszer
Harmadik országból az EU területére nyers húst, hentes árut, hústartalmú élelmiszert, tej és tejtartalmú terméket vagy egyéb könnyen romlandó élelmiszert nem ajánlatos hozni, mert ezek behozatala csak a vonatkozó szigorú jogszabályok és állatorvosi ellenőrzések betartásával lehetséges. Kiutazáskor szintén nem ajánlatos magunkkal vinni ilyen jellegű termékeket, mert ez általában a harmadik országokban is szigorú feltételekhez kötöttek. Továbbá bármikor lehetnek olyan élelmiszerek, amik tiltó listára kerültek, valamilyen állatok által terjesztett betegségek terjedésének megakadályozása miatt. A kivitelről és a behozatalról is érdemes utazás előtt az adott ország diplomáciai képviseletén érdeklődni. 

Gyógyszerek
Ha az Unión belüli utazása során valaki állandó gyógyszeres kezelésre szorul, a kezelőorvos által összeírt mennyiséget viheti magával, az utazás időtartamával összhangban. A harmadik országba való utazás során is többnyire ez a szabály érvényesül, de mindeképpen érdeklődjünk erről az utazásunk előtt az adott ország diplomáciai képviseleténél. A kábítószerek és pszihotóp készítmények (nyugatók, élénkítők, és hallucinogének)  Európai Unióba való behozatala illetve kivitele külön egnegdélyezési rendszer alá tartozik. Ezzel kapcsolatban az Egészségügyi Közigazgatási és Engedélyezési Hivatal Kábítószerügyi Főosztálya ad bővebb tájékoztatást. 
 
Háziállatok
Az unión belüli utazásunk során a háziállatokat (kutya, macska, görény) csak állatútlevéllel vihetjük magunkkal. Ezt a lakóhely szerinti illetékes állatorvos állítja ki, amennyiben az állat rendelkezik a szükséges védőoltásokkal, és azonosítás végett tetoválással vagy mikrochippel. A harmadik országba való utazás előtt azonban mindig érdeklődjünk az adott ország helyi képviseleténél. Ha egy nem Uniós állampolgár érkezik egy harmadik országból az Unió tagállamainak területére, úgy a házikedvencnek az azonosításra alkalmas chip vagy tetoválás, a szükséges oltások, és az állatútlevél mellett egyszeri beutazásra szóló állatorvosi bizonyítvánnyal is rendelkeznie kell. 

Vadászati, sport célú fegyverek
Az Európai Unió területén iyen típusú fegyverek szállítása csak európai lőfegyvertatrtási engedéllyelszállíthatóak. A harmadik országba történő szállítás feltételeiről az illetékes ország diplomáciai képviselete tud felvilágosítást adni. Az Unió területén állandó lakhellyel nem rendelkező, harmadik országbeli személy a határátlépés alkalmával a vámhatóság képsviselője által kiadott (díjköteles) fegyver és lőszerkísérő igazolás alapján jogosult lőfegyverét és töltényeit vadászatra vagy sportlövő versenyre behozni, ha az itt tartózkodása nem haladja meg a 90 napot. A vadászatot és a versenyt hitelt érdemlően igazolni kell. Lőfegyver vásárlás esetén csak a rendőrség által kiadott megszerzési engedéllyel hozható be lőfegyver az EU területére. Az önvédelmi célra behozott fegyvert csak illetékes megyei rendőrfőkapitányság engedélyezheti. 
 
Jövedéki termékek
A jövedéki termékek csak kereskedelmi mennyiségben adó és vámkötelesek. A jövedéki adótörvény szerint, már kereskedelmi mennyiségnek számít: 
  • 800 db cigaretta
  • 200 db szivar
  • 400 db szivrka
  • 1000 gramm fogyasztási dohány
  • 110 liter sör
  • 20 liter köztes alkohol termék
  • 10 liter alkohol termék
  • bor és pezsgő együttesen 90 liter (ebből a pezsgő legfeljebb 60 liter lehet)
A folyékony tüzelő és fűtő anyagok valamint  10 litert meghaladó üzemanyag mennyiség adó és vámköteles. Harmadik országba általában egy karton cigarettát és az üzemanyagtartályban lévő üzemanyagot be lehet vinni, de indulás előtt mindenképpen érdeklődjünk az adott ország itteni képviseleténél.

Kulturális javak
Az Unióból való kivitel engedélyezésére a Kulturális és Örökségvédelmi Hivatal állít ki engedélyt.www.koh.hu 
 
Készpénz-bejelentési kötelezettség az Európai Unió külső határain
Mindenkinek, aki belép vagy elhagyja az Unió területét és 10.000 Euro vagy azt meghaladó összegű készpénz vagy kézpénzt helyettesítő eszköz van nála (értékpapír, kötvény, részvény, utazási csekk), a vámhatóságnak köteles erről írásban nyilatkozni. 
A nyilatkozat innen tölthető le: http://ec.europa.eu/euchascontrol
A nyilatkozatot annál a vámhatóságnál kell benyújtani, ahol belépünk illetve elhagyjuk az Unió területét. Az EU néhány tagállamában léteznek még külön ellenőrzések és nyilatkozattételi kötelezettségek, ezekről indulás előtt érdemes érdeklőrni. 
 

HARMADIK ORSZÁGBÓL AZ EU-BA ÉRKEZŐKRE VONATKOZÓ SZABÁLYOK

A behozatalnak alkalmi jellegűnek kell lennie, és kizárólag az utas és családja személyes használatára vagy ajándékozás cáljából történhet. Nem az Európai Unió területéről, személyi poggyászban az alábbi áruk hozhatók be vám és adómentesen: 

Alkohol termékek és alkoholt tartalmazó italok (csak 17 éves kor betöltése után): 
  • 4 liter szőlőbor
  • 16 liter sör
  • 1 liter 22 térfogatszázaléknál nagyobb alkoholtartalmú alkohol termék vagy legalább 80 térfogatszázalék alkoholtartalmú nem denaturált alkohol termék , vagy
  • 2 liter 22 térfogatszázaléknál nem nagyobb alkoholtartalmú alkoholtermék, pezsgő vagy egyéb bor

Dohány termékek: 

Légi utasokNem légi utasok
200 db cigaretta vagy
100 db szivarka (darabonként 3 grammnál nem nagyobb tömegű) vagy
50 db szivar vagy
250 gramm fogyasztási dohányt
40 db cigaretta vagy
20 db szivarka vagy
10 db szivar vagy
50 gramm fogyasztási dohány
Tehát ezek a termékek (kivéve szőlőbor és sör) külön-külön jelentik az adomentességi értékhatár 100%-át, de a meghatározott mennyiséghatárok százalékos részarányainak együttes összege sem haladhatja meg a 100 százalékot. Tehát ha nem légi utas behoz 40 db cigarettát, akkor további dohánytermékekre már nincs adó és vámmentessége. De ha csak 20 db cigarettát hoz be, akkor mellette behozhat még vám és adómentesen 10 db szivarkát vagy 5 db szivart vagy 25 gramm fogyasztási dohányt. 

Egyéb áruk: 
A fenti árukon túl, légi forgalomban 430 Euro értékig, nem légi forgalomban 300 Euro értékighozható be egyéb áru adó és vámmentesen. 

Üzemanyag: 
A gépjármű tartályában lévő üzemanyag, és még legfeljebb 10 liter üzemanyag hozható be vám és adómentesen. A behozott üzemanyag nem használható más járműben, mint amiben behozták, a tartályból a mentességben részesülő személy nem távolítjahatja el vagy helyezheti át, továbbá nem ruházhatja át sem ingyen sem visszterhesen. 

Telefonhívás

Lengyelország hívószáma: +48

Magyar mobiltelefonról minden esetben először a 0036-ot majd a körzetszámot és a telefonszámot kell hívni, ha haza szeretnénk telefonálni.

Közlekedés

A lengyel vasúthálózat fejlett. Lengyelországban Intercity, expressz, gyors vonatok közlekednek a városok közt. Kisebb helységekbe személyvonattal lehet eljutni, a legnagyobb városok között Intercity (expressz) vonatok közlekednek. A menetrendeket a pályaudvarokon illetve az interneten találhatjuk meg.

Utazás autóbusszal

Lengyelországban szinte bármelyik települést el lehet érni helyi autóbuszokkal, és minden város össze van kötve távolsági járatokkal. A nemzeti fuvarozó cég a PKS. Számos távolsági járatot működtet a Polski Express. A távolsági járatokra jegyet a pályaudvarokon lévő pénztárakban kell venni, de lehet vásárolni a gépkocsivezetőtől is. A távolsági autóbusz járatokra a jegyárak hasonlóak a vonatjegy árakhoz. Diákoknak érvényes igazolvány esetén kedvezmények járnak. Kisebb települések között kisbuszok közlekednek, ezek menetdíjai sokszor kedvezőbbek az autóbuszokénál.

 Városi közlekedés

A nagyvárosokban a tömegközlekedés igen fejlett; autóbusszal vagy villamossal tulajdonképpen bárhova eljuthatunk. A fővárosban metró is közlekedik. A kisebb településeken helyi és helyközi autóbuszok járnak.

 

Közművek

A konnektor 220V, 50Hz AC, ami azt jelenti, hogy nincs szükség konverterre.

Sport és szórakozás

Ha valaki a fővárosba látogat számos látványossággal fogja magát szembe találni, néhány közülük:

Wawel Kastély és Katedrális

A kastély és katedrális a Wawel dombot koronázza, jelezve ezzel Lengyelország lenyűgöző és tartós történelmét. II. János Pál Pápa egyszer azt mondta: “ez Lengyelország egyik szentélye, amelyet nem lehet csodálat és borzongás nélkül meglátogatni”. És valóban: a nemzet egyik legnagyobb kincséről van szó. Több mint 500 évig szolgált a királyok otthonaként grandiózus gót folyosóival, elegáns árkádok piramisaival, temetőivel és kriptáival. Ne hagyjuk ki a legendás “Sárkánybarlangot” sem, amelyről úgy hírlik, a legendás teremtmény maradványait hordozza, amelyet egy lengyel király győzött le.

Auschwitz – Birkenau Emlékmű és Múzeum

A fájó múltú náci koncentrációs táborok, Auschwitz és Birkenau a történelem legnagyobb horrorjai közé tartoznak. Belépéskor a hírhedt mottót: “Arbeit Macht Frei”, azaz “A munka szabaddá tesz” – olvashatjuk a kapun. A túra kényelmetlen és fájó lehet, de nem érdemes kihagyni. George Santayana szavai szerint: “Azok, akik nem emlékeznek a történelemre, megismétlik azt” – így áll a tábor most is, melynek halálos csendje azt sugallja : soha többé. A múzeum megdöbbentő részletességgel tárja elénk nyugtalanító történetének minden elemét. A múzeumban a táborhelyeket régi holmik – táskák, cipők- és emberi haj borítják. Nagyjából három óráig tart a látogatás, ezután szánjunk egy kis időt a látottak leülepedésére is.

A Rynek Główny piactér

A Rynek Główny alkotja a város vibráló központját. A történelmi Óvárosban találjuk ezt az óriási (Európában a legnagyobb) piacteret, amely Krakkó kultúrájának legjobb példáit gyűjti össze. Vegyünk egy kávét és töltsünk el némi időt azzal, hogy egyszerűen ücsörgünk és élvezzük a környezetet.

Kazimierz

A város Óvárosi részétől kicsit kell csak sétálnunk, hogy elérjük a Kazimierz negyedet. A II. Világháború kezdetéig a hely egy jelentős kulturális központ volt, több mint 50 ezer zsidó otthona. A náci rezsim deportálásait követően azonban kiürültek az utcák, és Kazaimierz több mint 50 évig lakó nélkül maradt. Ma lassan újjászületik, és gyertyafényes vendéglői és bájos kávézói igazi művésznegyeddé tették. Ha a háború előtti időkre vagyunk kíváncsiak, látogassunk el a Régi Zsinagógába (mára már múzeum), és a Remah temetőbe.

Wieliczka Sóbánya

A sóbánya a várostól 14 km-re, délre található, különleges környezetben. Több, mint 700 éve működik, és tárnáinak hossza eléri az elképesztő 300 km-t. A történelmi múzeum mellett a sóbánya egy privát wellness-centrumnak is otthont ad, amely légúti megbetegedéssel küszködő betegek gyógyhelye. A múzeumban különféle szürreális sószobrokat is láthatunk, valamint egy bizarr termet is, amelyet egy barlangos kápolnává faragtak.

Gasztronómia

lengyel konyhát szláv és idegen kulináris hagyományok hatások keveréke alkotja. Mivel Lengyelország különböző régióinak és a környező területeknek a kulináris hagyományai elegyednek benne, nagy változatosságot mutat a felhasznált összetevőkben. Sok húst (főleg sertést), káposztát és fűszert használ, jellemzők rá a tészták és gombócok – ez utóbbiból a leghíresebb a pierogi (derelye). A többi szláv konyhához hasonlóan szerepelnek a kásák (kasza) és más gabonafélék, de nagy hatást gyakoroltak rá a török, német, magyar, zsidó, francia, olasz és gyarmati konyhák. Általánosságban elmondható, hogy a lengyel konyhaművészet gazdag és kiadós; a lengyelek megadják a módját a fogások élvezetének, és néhány ételük elkészítése több napot vesz igénybe.

Egy tipikus ebéd általában legalább három fogásból áll, levessel kezdődik (pl. céklaleves (barszcz) vagy a sziléziai kovászos savanyú leves (żurek) tejföllel vagy anélkül, különféle aludttejes, uborka- és céklalével készített hideg levesek tojásbetétekkel. Készítenek sör-, lencse-, sárgaborsóleveseket füstölt hússal, de hal- és ráklevest is.), amit étteremben általában az étvágygerjesztő követ lazac vagy hering formájában (tejszínben, olajban vagy ecetben elkészítve). Népszerű étvágygerjesztők még a különféle húsok, zöldségek vagy aszpikos halak. A fő fogás lehet például a nemzeti ételnek számító bigos (a magyar székelykáposzta rokona, édes-savanyú káposzta, kolbásszal és füstölthússal) vagy a kotlet schabowy (rántott sertésborda-szelet). Az étkezést gyakran zárja desszert, például fagylalt (lody)makowiec (házi máktorta) vagy drożdżówka, egy kelt tésztaféleség. A lengyel konyha specialitásai közé tartozik még a chłodnik (lehűtött répa- vagy gyümölcsleves, meleg időben fogyasztandó), a golonka (sertéslábszár zöldségekkel), a kołduny(húsgombócok), a zrazy (lengyel marhatekercs), salceson (disznósajt) és a flaczki (pacalleves). Számos fogás tartalmaz túrót (twaróg). Reggelijük nem túl kiadós, vacsoránál általában hideg előétellel kezdenek. Gyakran fogyasztanak ebéd és vacsora végén teát.

Dohányzás

A kijelölt helyeken lehet dohányozni éttermekben, pubokban, vonatokon, színházakban, egyetemeken, stb. Ahol szigorúan tilos a dohányzás egy áthúzott cigarettát ábrázoló tábla van kitéve.

Egészségügy

A magyar állampolgárok a magyarországi lakóhely szerint illetékes Megyei Egészségbiztosítási Pénztár által kiállított E111-es számú nyomtatvány alapján részesülhetnek a szükséges egészségügyi ellátásban. Javasoljuk, hogy kössön megfelelő utazási biztosítást annak érdekében, hogy betegség, baleset esetén szélesebb körben részesülhessen ellátásban, illetőleg kártérítésben.

A lengyel határ átlépéséhez nincs szükség semmilyen védőoltásra.
A lengyel gyógyszertárakban a gyógyszerek széles választékát lehet kapni.
Akut betegségekre szedett gyógyszerek esetén érdemes a lakóhely szerinti országban kiállított recepttel rendelkezni,
amit az esetek többségében elfogadnak. A nagyobb településeken legalább egy gyógyszertár éjszakai ügyeletet tart.

Szokások

Borravaló

Lengyelországban, Krakkóban is normális, az étteremben borravalót adni. A taxisnak is szokás adni. A borravaló itt is körülbelül 10-15 %. Érdemes azonban figyelmesnek lenni, sokszor az éttermekben a számlán már eleve hozzáadják a végösszeghez a borravalót!

Ünnepek

Ünnepek
Január 1. – Az új év első napja
Május 1. – A munka ünnepe
Május 3. – Az alkotmány napja
Augusztus 15. – Szűz Mária napja
November 1. – Mindenszentek
November 11. – Függetlenség napja
December 25. és 26. – Karácsony

Változó időpontban levő állami ünnepek
Húsvét – Húsvét Vasárnap és Hétfő
Mennybemenetel – 40 nappal Húsvét után

Kedvezmény kártyák

NEMZETKÖZI DIÁKIGAZOLVÁNY

A diákok egy-egy külföldi utazás során nagy kedvezményeket érhetnek el az ISIC nemzetközi diákigazolvánnyal, ezért mindenképpen érdemes kiváltani. Jelenleg több mint 30.000 elfogadóhelyen használhatod több mint 100 országban.

Fontosabb kedvezmények, lehetőségek:

  • külföldön a segítségével tudod igazolni, hogy diák vagy,
  • aktiválás után telefonkártyaként, valamint internetezéshez is használhatod
  • az UNESCO világörökségi listáján szereplő műemlékeket kedvezménnyel látogathatod (ez akár 20-50 % is lehet),
  • utazási kedvezmények járnak vele (repülőjegyre, országon belüli utazásokra),
  • ingyenes segítségnyújtásra és tanácsadásra is jogosít.


Mindezeken kívül múzeumok, diákszállások, éttermek stb. is adnak kedvezményeket a kártya birtokosának. 

Az igazolvány kiváltható irodánkban, 12 éves kor felett, melyhez érvényes magyar oktatási intézmény által kiállított nappali tagozatos diákigazolványra és 1 db igazolványképre van szükség. Az elkészítés ideje kb. 5-10 perc. 

Ára: 2.600 Ft
Ennek érvényességi ideje egy év.